Askel kerrallaan takaisin työelämään: asiakkaan tarina INEEN-palveluohjauksesta

13.11.2025

Kahden vuoden työttömyyden jälkeen Kirsi (nimi muutettu) oli menettänyt arjen rytmin ja uskonsa siihen, että elämä voisi kääntyä uuteen suuntaan. Päivät kuluivat kotona ja ulos pääseminenkin tuntui saavutukselta. “Koira oli pakko käyttää ulkona, muuten en olisi poistunut kotoa minnekään”, hän kertoo.

Kun työllisyyspalveluiden kautta tarjottiin mahdollisuutta INEEN-palveluohjaukseen, Kirsin ensireaktio oli epäilevä. “Ajattelin, että tämä on taas joku ‘rasti ruutuun’ -juttu. Että joku tämmöinen on käytävä, mutta eihän siitä oikeasti mitään seuraa.” Toisin kuitenkin kävi.

 

Rutiinin ja rytmin palautus

INEEN-palveluohjaus alkoi rauhallisesti. Ensin kartoitettiin Kirsin tilanne ja sovittiin työkokeilusta. “Olin ollut kaksi vuotta tekemättä mitään, joten aloitettiin työkokeilu kolmella päivällä viikossa, sitten neljällä, ja lopulta täysillä päivillä. Oli tärkeää, ettei kiirehditty ja sai rauhassa rakentaa rutiinin takaisin.” Kirsi kertoo.

INEEN- palveluohjaaja Irina oli tukena liikkeelle lähdössä. “Hän osasi kysyä oikeita kysymyksiä ja kuunnella. Hän ei määräillyt, vaan sai minut itse oivaltamaan, mitä haluan tehdä ja mikä olisi minulle hyvä suunta. En missään nimessä halunnut opiskelemaan, joten lähdimme miettimään toiminnallisempaa vaihtoehtoa”

Kun ensimmäinen kolmen kuukauden vaihe oli ohi, Kirsi huomasi itsessään muutoksen. Päivittäinen rytmi oli kohentunut, ja mieliala parantunut. “Siinä vaiheessa alkoi tuntua, että minussa on vielä virtaa ja voisin oikeasti tehdä jotain.”

 

Työkokeilusta opintoihin

Työkokeilu Edurolla puupalveluissa ja maalaustöissä vei mukanaan. “Ajattelin aluksi, että maalaan vähän ja siinä se. Mutta täällä sai kokeilla monenlaista. Yhtäkkiä olin alakerrassa CNC-koneella ja digipuolella. Ja aloin kiinnostua enemmän ohjaamisesta ja ihmisten kohtaamisesta kuin itse maalaamisesta”

Eduron ympäristön kannustamana Kirsi hakeutui opiskelemaan kasvatus- ja ohjausalaa Redulle. “En tiennyt, että tämmöistä ammattia edes on – että voi ohjata toisia ja tukea heidän tekemistään. Kun sain koulupaikan, olin ihan pyörällä päästäni. 17 vuoden tauon jälkeen palasin takaisin opiskelijaksi!”

Ensimmäinen tutkinnon osa toi heti onnistumisen tunteen: arvosana viisi ammatillisesta vuorovaikutuksesta. “Se oli iso juttu. Olin mielessäni päättänyt, että jos saan alle kolmosen, lopetan. Mutta kun sain vitosen, tiesin, että olen oikealla tiellä.” Kirsi avaa ajatuksiaan.

 

Uudella asenteella eteenpäin

Kirsin asenne on muuttunut toiminnan aikana. “Ennen jännitin kaikkea. Nyt huomaan, että jos joku asia ahdistaa, voin vain kääntyä ympäri ja yrittää myöhemmin uudestaan. Ei tarvitse tehdä itku kurkussa.” hän kuvailee.

Palveluohjaajan, työvalmentajien ja Eduron yhteisö ovat auttaneet häntä eteenpäim ja itsevarmemmaksi. “Täällä on saanut olla oma itsensä. On ollut lupa kokeilla ja epäonnistua. Siinä pakostikin henkisesti kasvaa.”

Kirsi suosittelee INEEN-palveluohjausta muillekin: “Se antoi minulle mahdollisuuden aloittaa alusta ja yhdessä jonkun kanssa pohtia seuraavaa suuntaa. Opin, että pienet askeleet riittävät ja tärkeintä on, että lähtee liikkeelle. Jos en olisi lähtenyt palveluohjaukseen, en ehkä olisi tässä nyt.”

 

INEEN-ohjaus palveluihin  tarjoaa palveluohjausta työllisyyspalveluiden asiakkaille Rovaniemen alueella. Tavoitteena on löytää yksilöllinen polku työllistymiseen, osaamisen vahvistamiseen tai muuhun palvelutarpeeseen.
Palveluohjauksen aikana laaditaan realistinen suunnitelma, ja asiakas saa tuekseen ohjaajan, joka kulkee rinnalla kolmikantakeskustelujen ja suunnitelmien kautta kohti omia tavoitteita.

Eduro toteuttaa hanketta yhteistyössä Rovaniemen kaupungin työllisyyspalveluiden kanssa.

(Hankeaika: 1.10.2023–30.9.2026)

 

Viimeisimmät ajankohtaiset

Skip to content